Dabér a dabérka mého srdce

Diskuze o současném dabingu, zajímavosti...
Uživatelský avatar
Džejňulka
Příspěvky: 1133
Registrován: 23 srp 2008 14:56

Re: Dabér a dabérka mého srdce

Příspěvek od Džejňulka »

pánové a dámo :D :lol:
Džejňulka už kecá i do muzikálů? Na blogu ocima7.blogspot.com jsem jednou ze 7 autorů "fanouškovských recenzí" divadelních představení a občas tam propašuju i něco o dabingu ;).
Uživatelský avatar
Manche
Příspěvky: 1874
Registrován: 15 lis 2008 13:07
Bydliště: Sušice

Re: Dabér a dabérka mého srdce

Příspěvek od Manche »

K tomuhle topicu jsem se ještě nevyjádřil, tak to udělám alespoň teď... :)
Pokud bych měl uvést své nejoblíbenější dabéry, tak těch mám oblíbených strašně moc, moje TOP trojka je Pavel Vondra ( má strašně sympatickej hlas, vždycky mě potěší, když ho v nějakém filmu slyším - skvělej jako Stu ve Vřískotu, Holloway v AXN dabingu Ztracených, psychopatickej Ryan Reynolds v 3:15 - zemřeš a hlavně jsem si ho oblíbil po dabingu Joshe Duhamela v Transformers), Jakub Saic (líbí se mi, jak super zvládá různý herecký polohy - komický postavy (Torturro v Transformers, Depp v prvním díle Pirátů), drsňáky ( André v Kobře 11) i ustrašence ( minulej tejden jsem koukal na Povodeň s nováckým dabingem a tam Saic daboval zbabělýho šerifova zástupce a hrál to naprosto skvěle, viděl jsem i první dabing, kde stejnou postavu daboval Zdeněk Podhůrský a ten tu ustrašenou postavu hrál daleko drsněji)) a třetí bude Libor Hruška (podobnej případ jako Saic, skvěle zvládá různý herecký polohy, zvládá tvrďáky i komický postavy (David Hewlett v Atlantidě byl naprosto skvělej, i když původně jsem byl zklamanej, že se nekonal Zdeněk Hruška, ale brzy jsem svůj názor přehodnotil)). Z těch tří bych za nejoblíbenějšího vybral Pavla Vondru. Oblíbenej dabérů mám ovšem daleko víc - namátkou Vladislav Beneš, Jaromír Meduna, Zdeněk Hruška, Michal Pavlata, Petr Oliva, Pavel Šrom, Martin Stránský, Filip Jančík, Aleš Procházka a spousta dalších...
Dabérek tolik nepoznávám, ale i mezi nimi mám své oblíbenkyně, má nejoblíbenější je určitě Jitka Ježková, má moc příjemnej hlas, pak Kateřina Lojdová na Jennifer Morrison v Housovi a na Emily Procter v Kriminálce Miami si získala mé sympatie a nakonec Simona Postlerová - taky moc příjemnej hlas, skvělá na Amandě Tapping nebo Cate Blanchett... Z dalších dabérek mám rád Martinu Hudečkovou, Helenu Dytrtovou, René Slováčkovou, Jitku Moučkovou, Jaroslavu Brouskovou, Miriam Chytilovou a další...
Z neoblíbenejch dabérů musím zčásti souhlasit se Zdeňkem Mahdalem, který je kolikrát dost nevhodně obsazen, ale existují i role, kde je bezkonkureční - Diego v Době ledové, filmy Nicolase Cageho, pan Sheffield v Chůvě k pohledání, někdy se mi zdá trochu monotonní hlas Petra Gelnara... Z dabérek mě žádná neoblíbená nenapadá.
Jinak v reakci na příspěvek nade mnou bych řekl, že i já mám celkem v oblibě brněnskej dabing ( mí oblíbenci jsou Sylva Talpová, Jiří Brož, Jana Musilová, Bedřich Výtisk, Přemysl Přichystal, Drahomíra Kočová, Radka Přibyslavská, Ladislav Běhůnek, Zdeněk Junák...) Z mužských dabérů v Brně mám nejradši Petra Jančaříka, z žen Lenku Filipovou - Kudelovou (svou roli tu hraje má srdcovka Sindibádova dobrodružství, měl jsem možnost ty postavy slyšet i v originále a byl to skutečně propastnej rozdíl, Jančařík dokázal své postavě dát skutečný šmrc a úplně z něj bylo cítit nadšení pro vědu, příjemnej hlas paní Kudelové byla rovněž radost poslouchat).
Uživatelský avatar
palg
Příspěvky: 4369
Registrován: 05 led 2009 23:21
Bydliště: Senica

Re: Dabér a dabérka mého srdce

Příspěvek od palg »

Jelikož jsem tenhle topic nějak přehlédnul, přidám i já své oblíbence, i když je to těžké vybrat jednoho, nebo dva nejlepší. Ti, co v dabingu pracují, si všichni zaslouží hlubokou úctu a smeknutí kloubouku.

Mí nejoblíbenější dabéři: František Filipovský, Vladimír Brabec, Pavel Trávníček, Bohumil Švarc, Jaromír Meduna, Pavel Šrom, Vladimír Dlouhý, Boris Rösner, Jiří Zavřel, Stanislav Fišer, Michal Dlouhý, Saša Rašilov, Filip Jančík, Petr Oliva, Jiří Zahajský, Soběslav Sejk.

a dabérky: Helena Friedrichová, Jorga Kotrbová, Taťjana Medvecká, Tamara Kotrbová, Libuše Švormová, Jitka Ježková, Simona Postlerová, Dana Černá, René Slováčková, Kamila Špráchalová, Dagmar Čárová, Martina Menšíková, Linda Rybová, Miriam Chytilová, Kristýna Valová.
Star-Prince
Příspěvky: 42
Registrován: 02 črc 2015 20:06

Re: Dabér a dabérka mého srdce

Příspěvek od Star-Prince »

Nejoblíbenější dabér : Radek Kuchař

Nejoblíbenější dabérka : Tereza Bebarová
brecht
Příspěvky: 937
Registrován: 14 srp 2014 17:16
Bydliště: Nymburk

Re: Dabér a dabérka mého srdce

Příspěvek od brecht »

Opravdu nejde říct jednu dabérku/dabéra ale co se týče dabérek, tak vždy ve filmu/seriálu rád slyším Theimerovou, Lojdovou, Žehrovou, Velebovou, Slováčkovou, Kostkovou Dytrtovou, Erbanovou, Jindrovou - Lupínkovou, Páleníčkovou, ale kdybych měl jednu opravdu vybrat, tak asi Kateřina Lojdová (hlavně ji tedy zbožnuji v Kriminálce Miami) :)

A co dabérů týče, tak rád slyším, když ve filmu/seriálu dabuje Hruška, Rímský, Rychlý, Nemčok, Meduna, Hrbáč, J. Saic, O. Hajlicha nebo V. Hájek ale opět, kdybych musel vybrat jednoho, tak asi pan Meduna (hlavně jako Hercul Poirot nebo poručík Horatio Caine) :-:

Kdybych měl jmenovat dabérky, které slyším méně rád, tak asi Skružná, Mařasová (např. ale Daphne ze Scoobyho si bez Mařasové neokážu představit), Šumanová a ani moc nemusím Inku Šecovou :) a z dabérů moc nemusím Mahdala, který je slyšet už uplně všude, a také nemusím Terše, také stejný případ jako u Mahdala..také musí být obsazen všuude .. a pak také moc nemusím Navrátila,ale např. Shaggyho si bez Navrátila nedokážu představit :)
Naposledy upravil(a) brecht dne 25 led 2016 22:56, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Krikri
Příspěvky: 1257
Registrován: 12 úno 2009 19:46
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Dabér a dabérka mého srdce

Příspěvek od Krikri »

Vidím, že již 6 let stará diskuse stále ještě žije, tak se taky připojím. Vybrat jednoho dabéra a jednu dabérku je opravdu těžké, taky jich musím jmenovat víc.

Pokud jde o dabérky, v dětství mi přišel strašně sexy hlas Jitky Morávkové, když v Gumídkách dabovala Báru. :mrgreen: :oops: Koncem 90. let jsem si taky oblíbil krásný zvonivý hlas Terezy Duchkové. Škoda, že už se delší dobu dabingu nevěnuje.:( Docela uklidňujícím dojmem na mě působí hlas Jitky Ježkové. Samozřejmě nesním zapomenout na dabérky dříve narozené, zejm. skvělá Inka Šecová a Jana Altmannová, tyto dámy dokážou perfektně měnit hlasy i do dětských rolí a přitom tak propracovaně, aby to diváka nervalo za uši. Z brněnských dabérek mají příjemný uklidňující hlas Aranka Lapešová, Sylva Talpová a Olga Hegerová. A samozřejmě nesním zapomenout na Sylvu Sequensovou a Lucii Kožinovou, i když v tomto případě jsem spíš ovlivněn jejich rolemi v mém nejoblíbenějším seriálu Helena a její chlapci.:D Ostatně, Sylvu by taky mohli víc pouštět k současnému dabingu, nějak ji režiséři zanedbávají a to ani není v žádné agentuře. :(
Možná teď trochu naštvu Michaelu, ale mezi dabérky, které naopak moc rád neslýchávám musím zařadit Petru Hanžlíkovou. Už od 90. let se mi nějak nelíbí její jakoby zastřená barva hlasu, s tím nic nenadělám. V některých rolích mi trochu vadí Radka Malá, i když je fakt, že nejvíc mi vadil její ječák v seriálu Tico a přátelé v roli Nanami. Pokud nedělá upištěné dětské role a dabuje starší ženy, prostě někoho blíže svému věku, tak mi nijak zvlášť nevadí. A taky nemám moc rád většinu současných dabérek ve věku 20 - 30 let, jejich hlasy mi strašně splývají a kolikrát ani nejsou k rozeznání. Připadá mi, že dřív se vybíraly dabérky s daleko odlišnějšími hlasy.

A co se týče dabérů, tak k těm, které nemám rád, neboť už se vyskytují fakt všude a divák už si na jejich hlasy vypěstuje silnou averzi, patří známé trio Libor Terš, Zdeněk Mahdal a Bohdan Tůma. V posledních letech se k nim přidává i Bohuslav Kalva, jeho hlas taky slyšíte úplně ve všem možném.
A k těm oblíbeným, předně je to brněnský dabér Karel Riegel, jehož výkon v dabingu Opičího krále byl vskutku mistrovský a dodnes je záhadou a dokonce si troufám tvrdit obrovskou nespravedlností, že za něj doposud neobdržel cenu za nejlepší dabing roku 1990/91. Další skvělí dabéři byli Jiří Bruder, Stanislav Fišer, Ferdinand Krůta, Jiří Tomek, Mirko Musil a plno dalších z té zlaté éry českého dabingu. Rovněž Michal Pavlata jako Rana v Dobrodruzích z vesmíru byl perfektní.
Sháním v CZ:
MALÁ MEMOL
PRVNÍ POLIBKY
DÍVKY OD VEDLE
TAJEMSTVÍ SELENITŮ
NILS HOLGERSSON (sk)
Výměna za cokoliv z mého archivu viz profil na ČSFD:
https://www.csfd.cz/uzivatel/32591-kri-kri/

PREMIÉRA TV - JEDINÁ KVALITNÍ POLISTOPADOVÁ TV STANICE!
Uživatelský avatar
Michaela2
Admin
Příspěvky: 7048
Registrován: 17 srp 2011 02:29
Bydliště: Praha

Re: Dabér a dabérka mého srdce

Příspěvek od Michaela2 »

Krikri píše: Možná teď trochu naštvu Michaelu, ale mezi dabérky, které naopak moc rád neslýchávám musím zařadit Petru Hanžlíkovou. Už od 90. let se mi nějak nelíbí její jakoby zastřená barva hlasu, s tím nic nenadělám. .
:lol: tak nenaštveš, nemohu se na Tebe zlobit proto, že nemáš rád mou oblíbenou dabérku, každý holt máme jiný vkus a každý vnímáme, slyšíme daný hlas tak trošku jinak :-) ale zajímalo by mě, co myslíš tím, že má zastřený hlas ? vůbec vlastně nevím, jaký hlas je, když je zastřený ? :-? mi právě přijde jeji hlas jasný, jemný, něžný :) jinak máš celkem pech, co se týká oblíbených dabérek, většina se v dabingu již moc nevyskytuje :)
Uživatelský avatar
Krikri
Příspěvky: 1257
Registrován: 12 úno 2009 19:46
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Dabér a dabérka mého srdce

Příspěvek od Krikri »

Neumím to přesně definovat, mně její hlas připadá trochu zahleněný, ale může to být jen můj subjektivní pocit. Na začátku 90. let asi ještě ne, třeba r. 1992 v Gumídcích v epizodě Šíleně utrápená princezna, kde dabovala princeznu Marii ještě měla čistý hlas, ale asi tak od roku 1997, kdy v Heleně na 4 díly na roli Taxi zastupovala Duchkovou už mi její hlas připadá takový hrubší.
A co se týče mých oblíbených dabérek, jistě víš, že na nové seriály takřka nekoukám a protože hodně ulítávám na těch retro seriálech, hlasy tehdejších dabérek i dabérů slýchávám poměrně často.:)
Sháním v CZ:
MALÁ MEMOL
PRVNÍ POLIBKY
DÍVKY OD VEDLE
TAJEMSTVÍ SELENITŮ
NILS HOLGERSSON (sk)
Výměna za cokoliv z mého archivu viz profil na ČSFD:
https://www.csfd.cz/uzivatel/32591-kri-kri/

PREMIÉRA TV - JEDINÁ KVALITNÍ POLISTOPADOVÁ TV STANICE!
Uživatelský avatar
Michaela2
Admin
Příspěvky: 7048
Registrován: 17 srp 2011 02:29
Bydliště: Praha

Re: Dabér a dabérka mého srdce

Příspěvek od Michaela2 »

tak Petra je zahlěněná, to jsem nečekala :mrgreen:
L55
Příspěvky: 554
Registrován: 30 bře 2020 17:36

Re: Dabér a dabérka mého srdce

Příspěvek od L55 »

Tak já se taky připojím.

Z mužských dabérů mám nejradši takový ty, kteří dabují dnes skoro všude - Jan Maxián, Pavel Tesař, Robin Pařík, Zbyšek Horák
Ale taky: Miroslav Hanuš, Filip Švarc, Jan Dolanský, Ivo Hrbáč, Vojtěch Hájek, Bohuslav Kalva, Martin Janouš, Aleš Háma a další.

Ze starších - František Filipovský a Petr Dohnal. (i když on spíš režíroval)

Dabéři, kterých fakt nemám rád jsou - Jakub Saic, Jiří Panzner, Jiří Krejčí a David Štěpán. Jejich hlasy se mi prostě nelíbí. :D

Ze ženských dabérek se mi líbí jenom Tereza Chudobová a Zuzana Slavíková.

Naopak nelíbí se mi: Anna Marie Jurková, Petra Tišnovská a Anežka Saicová. Taky se mi vůbec nelíbí jejich hlasy. :D
Odpovědět

Zpět na „Obecně“