Historie - cizorodé prvky v dabingu

Obecná diskuze o "zlaté éře" dabingů...

Moderátor: Historik

Odpovědět
Michel
Příspěvky: 718
Registrován: 30 črc 2010 21:00
Bydliště: Havířov, přechodné Olomouc

Re: Historie - cizorodé prvky v dabingu

Příspěvek od Michel »

Historik píše:Muž z Acapulca
Ve scéně, kdy je překládán rozhovor s umírajícím teroristou je v originále posledním jazykem čeština, v českém dabingu z toho udělali polštinu. [Laik]
Nejen čeština, ale i ostatní jazyky jsou v této scéně v dabingu jiné než v originále.
V původním znění je ten umírající Albánec a tlumočení probíhá následovně: albánština - rumunština - srbština - ruština - čeština. A jeho poslední věta je pak: Umírám, ať žije Albánie!
Viz: https://www.youtube.com/watch?v=OonCOK9 ... tu.be&t=21
V českém znění je pak umírající Marino-Venettec a tlumočí se: marino-venettština - řečtina - srbština - maďarština - polština. A jeho poslední věta je pak: Umírám, ať žije má vlast!

Tipuju, že v originále tahle scéna měla být narážka na východní blok, což by asi přes schvalovací projekci neprošlo a navíc by to pro českého diváka dle mého nebylo tak vtipné. A tak tipuju, že si s tím pan Walló trochu vyhrál :-)
Naposledy upravil(a) Michel dne 18 lis 2018 14:41, celkem upraveno 1 x.
„Mou filozofií je, že každá věta ve filmu by měla být přeložena takovým způsobem, aby průměrný český divák při sledování téže scény zažil přibližně tytéž pocity jako průměrný divák v zemi původu filmu.“ František Fuka
Michel
Příspěvky: 718
Registrován: 30 črc 2010 21:00
Bydliště: Havířov, přechodné Olomouc

Re: Historie - cizorodé prvky v dabingu

Příspěvek od Michel »

Koukal jsem na Melodii podzemí v originále a nevím, jestli je to přímo cizorodý prvek, každopádně mě pobavilo:
FR: A l'âge du Monsieur tout est permis.
Doslovný překlad: V pánově věku je dovoleno vše.

CZ znění: V pánově věku se daří vše.
:-)
„Mou filozofií je, že každá věta ve filmu by měla být přeložena takovým způsobem, aby průměrný český divák při sledování téže scény zažil přibližně tytéž pocity jako průměrný divák v zemi původu filmu.“ František Fuka
Uživatelský avatar
Krikri
Příspěvky: 1254
Registrován: 12 úno 2009 19:46
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Historie - cizorodé prvky v dabingu

Příspěvek od Krikri »

Ve 42. dílu seriálu Nové dívky od vedle se nová sousedka představuje: "Jsem Emilie Granšeová, Še jako Šemík."

Připadá mi velice nepravděpodobné, že by Francouzi znali české pověsti. Navíc jsem si na Youtube našel originál a tam zazní něco úplně jiného. Nevím přesně, které slovo to je v originále, ale kupodivu to není cheval (kůň), což jsem si původně myslel. Škoda, takhle by to dávalo smysl.
Sháním v CZ:
MALÁ MEMOL
PRVNÍ POLIBKY
DÍVKY OD VEDLE
TAJEMSTVÍ SELENITŮ
NILS HOLGERSSON (sk)
Výměna za cokoliv z mého archivu viz profil na ČSFD:
https://www.csfd.cz/uzivatel/32591-kri-kri/

PREMIÉRA TV - JEDINÁ KVALITNÍ POLISTOPADOVÁ TV STANICE!
cenda
Příspěvky: 740
Registrován: 04 čer 2011 13:30
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Historie - cizorodé prvky v dabingu

Příspěvek od cenda »

Nebožtíci přejí lásce

Ve scéně, kdy Lemmon vypočítává, kdo všechno bude na pohřbu jeho otce, zmíní také klub dobráků. To byla známá recesistická organizace Národního divadla, ve které byl právě i Lemmonův dabér Vladimír Brabec. Jejím předsedou byl známý herec a dabér Bohumil Bezouška a měla na svědomí například i děkovný dopis Louise de Funése Františku Filipovskému.

EDIT: Bezouškovo předsednictví beru zpět. Byl pouze prvním místopředsedou, druhým byl Luděk Munzar a předsedou byl Josef Gruss
Naposledy upravil(a) cenda dne 23 bře 2016 17:54, celkem upraveno 3 x.
"Vy byste beze mě v tomhle státě ani hubu neotevřel"
Josef Nožička
Příspěvky: 547
Registrován: 01 srp 2009 21:02

Re: Historie - cizorodé prvky v dabingu

Příspěvek od Josef Nožička »

Dobrá připomínka, zároveň přitom nelze vyloučit možnost prvotní chyby překladu termínu „The Glee-Club from Coast Guard Academy“, (tj. pěvecký soubor akademie pobřežní stráže), kdy slovo glee mohlo být prostě jen přeloženo „polopaticky“, jako škodolibá radost, namísto druhu vokální sklady (z anglosaského gligg).
Jinak na okraj, předsednictvo klubu Dobráků se proměňovalo. Nesmrtelná zásluha Bezouškova spočívá především v popularisaci klubu.
Janek3b
Příspěvky: 139
Registrován: 31 kvě 2009 18:37

Re: Historie - cizorodé prvky v dabingu

Příspěvek od Janek3b »

Tvůrci českého dabingu Simpsonových si zajímavě pohráli s postavou Hermana v jednom díle, pro zajímavost originál: https://www.youtube.com/watch?v=9lFZquBi8y0 a české znění (scéna začíná ve 3:40): https://www.youtube.com/watch?v=lJGp3AGql7k. Nevím, jestli by něco takového dnes prošlo.
Josef Nožička
Příspěvky: 547
Registrován: 01 srp 2009 21:02

Re: Historie - cizorodé prvky v dabingu

Příspěvek od Josef Nožička »

I. řada Simpsonů je plná vtipně využitých typicky českých úsloví a reálií, odpovídajících době české premiéry. Bart čte Rychlé šípy (čerstvě vydávané), Lisa hovoří o knížeti Ignorovi ze seriálu o Gumídcích (právě vysílaný), v televizi běží kriminální série Hříchy faráře Masoxe (narážka na Hříchy pro pátera Knoxe) a Homer staví v přírodě chýši metodou „Žaves“ (čemuž neporozuměla autorka skrytých titulků, která psala o „metodě želez“). :D Ve II. řadě se ve speciálním dílu Bart ptá mimozemšťanů, jestli chytají i ČTV.
JohnnyG
Příspěvky: 4
Registrován: 29 kvě 2016 14:23

Re: Historie - cizorodé prvky v dabingu

Příspěvek od JohnnyG »

V díle Simpsonových "Šáša Krusty zrušen, Šáša Krusty má padáka" se objevuje následující scéna:
Bart: Vy se znáte s Lukem Perrym?
Krusty:Znám, skoro jako můj brácha.
Líza:Ta filmová hvězda?
Krusty:Jo, na Nově.

V díle Zkáza domu Simpsonů Bart zmiňuje, že vypadá jako Kája Mařík.

V díle Kyselé hrozny sladké Francie se objevuje narážka na film Adéla ještě nevečeřela.
Historik píše: V jiném díle zřejmě Homer řekne při hře scrabbleu, že z písmen nesloží nic ani česky.
Jedná se o díl Malý Génius(01x02), a Homer zde řekne že z písmen se nic nesloží ani v čínštině. Ovšem v původním znění řekne něco ve smyslu "Jak mám složit něco z těhle blbých písmen?".
cenda
Příspěvky: 740
Registrován: 04 čer 2011 13:30
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Historie - cizorodé prvky v dabingu

Příspěvek od cenda »

V seriálu Jistě, pane premiére v díle "Kouřová clona" pronese Bernard, směrem ke kuřáckým kašlem se dusícímu ministru zdravotnictví, že by to chtělo Hašlerku
"Vy byste beze mě v tomhle státě ani hubu neotevřel"
Uživatelský avatar
Krikri
Příspěvky: 1254
Registrován: 12 úno 2009 19:46
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Historie - cizorodé prvky v dabingu

Příspěvek od Krikri »

Mám tu další cizojazyčné překladatelské hříčky ze seriálu Helena a její chlapci

Ve 128. dílu si holky u snídaně povídají o loupákách, že nemají rády gumové, načež Johana řekne "Gumáky já miluju, to je skvělý pořad." Přitom v originále je to tak, že snídají croissanty, čímž Johana zmíní pořad "Pas de pitié pour les croissants", což byl francouzský humoristický pořad z let 1987-91, jehož tvůrcem byl Jean-Luc Azoulay (scénárista Heleny), tudíž si v tomto dílu scénárista udělal reklamu na svůj předchozí seriál, zatímco v českém překladu si zas TV Nova udělala reklamu na její v té době vysílaný politický pořad Gumáci. Zvláštností je, že v ruském rychlodabingu zůstal přesný překlad z francouzštiny, přitom i v Rusku měli svoji verzi Gumáků, tak to klidně taky mohli použít jako Češi, ale neučinili tak.

Ve 196. dílu povídá José: "Ty skvrny od krve hned tak nesmejeme" a Mikuláš na to: "Neboj, to za nás zmákne mistr Proper, ten to vyčistí dočista dočista." Tady je to parodie na tehdy hodně profláklou televizní reklamu.
Sháním v CZ:
MALÁ MEMOL
PRVNÍ POLIBKY
DÍVKY OD VEDLE
TAJEMSTVÍ SELENITŮ
NILS HOLGERSSON (sk)
Výměna za cokoliv z mého archivu viz profil na ČSFD:
https://www.csfd.cz/uzivatel/32591-kri-kri/

PREMIÉRA TV - JEDINÁ KVALITNÍ POLISTOPADOVÁ TV STANICE!
Odpovědět

Zpět na „Staré dabingy“