Zavedení promlčecí doby u seriálů / filmů

Povídejte si i o věcech, které nesouvisí přímo s dabingem
Uživatelský avatar
Krikri
Příspěvky: 1254
Registrován: 12 úno 2009 19:46
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Zavedení promlčecí doby u seriálů / filmů

Příspěvek od Krikri »

No jistě, od člověka, co je zaměstnán u televize, která má v této zemi s hromadnou likvidací nežádoucích dabingů největší zkušenosti, že i ČT je proti ní v tomto směru začátečník nelze očekávat žádný konstruktivní názor, pouze výsměch.
Naposledy upravil(a) Krikri dne 08 črc 2019 20:42, celkem upraveno 2 x.
Sháním v CZ:
MALÁ MEMOL
PRVNÍ POLIBKY
DÍVKY OD VEDLE
TAJEMSTVÍ SELENITŮ
NILS HOLGERSSON (sk)
Výměna za cokoliv z mého archivu viz profil na ČSFD:
https://www.csfd.cz/uzivatel/32591-kri-kri/

PREMIÉRA TV - JEDINÁ KVALITNÍ POLISTOPADOVÁ TV STANICE!
DAN K.
Příspěvky: 1682
Registrován: 26 bře 2008 20:01
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Zavedení promlčecí doby u seriálů / filmů

Příspěvek od DAN K. »

richardda píše: Cetl jsem totiz u serialu - tusim ze - HORKY VITR jakesi informace o tom, ze nekdo ho chtel vydat na DVD. Pozadal CT o dabing. CT pry ale tento dabing ZNICILA! Opakuji ZNICILA, smazala, nenavratne zamezila jakekoliv reprize nebo jine jeho legalni verejne prezentaci. Pritom tento dabing mel vynikajici obsazeni! CT si ale navzdory tomuto hanebnemu a barbarskemu nakladani s onim dabingem - kdyz zjistili ze vydavatel ziskal dabing "jinak" (jinymi slovy receno, vynalozil nadpraci, kterou mela! opakuji MELA udelat CT - kdyz uz "nekdo" onen dabing zlikvidoval) vyuctovala za tento zlikvidovany dabing jakousi NEKRESTANSKOU sumu.
to je zásadní nepochopení, ČT za to žádné peníze nechtěla, tedy ne pro sebe, ale jsou povinni při jakémkoliv použití dabingu za toto použití znovu vyplácet každého umělce, který se na dabingu podílel a to až do doby 70 let po jeho smrti. Tomu se říká reprízné. Autorská práva platí stejným způsobem celosvětově, což je také důvod, proč je celá tato diskuze úplně zbytečná a naprosto mimo mísu. Nejde nějakým vyvlastněním jen tak někoho zbavit autorských práv, zejména zahraniční tvůrce toho pořadu.
Naposledy upravil(a) DAN K. dne 08 črc 2019 21:17, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Pomajz
Příspěvky: 2950
Registrován: 01 led 2010 23:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Zavedení promlčecí doby u seriálů / filmů

Příspěvek od Pomajz »

DAN.K ČT za to chtěla cca 100 000 + vyčištění zvuku z beta kazet to dotyčný říkal dalších X tisíc + práva od Srbů a nakonec z toho LK vycouvali.
RETROFILM
DAN K.
Příspěvky: 1682
Registrován: 26 bře 2008 20:01
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Zavedení promlčecí doby u seriálů / filmů

Příspěvek od DAN K. »

Krikri píše:No jistě, od člověka, co je zaměstnán u televize, která má v této zemi s hromadnou likvidací nežádoucích dabingů největší zkušenosti, že i ČT je proti ní v tomto směru začátečník nelze očekávat žádný konstruktivní názor, pouze výsměch.
štve mě to mnohem více než tebe, štve mě to každej den, kdy to chce někdo koupit, a já mu to nemůžu nabídnout, protože některé ty dabingy byly dle obsazení patrně velmi kvalitní a zajímavé,je to velká škoda. Ale byly smazány proto, že tehdejší majitelé premiéry neměly k těm dabingům vykoupená práva a bez toho se ten dabing nedal ani odvysílat, ani prodat, ani nic, byl úplně zbytečný. Žádné ideologické, politické, režimní, ani jiné důvody v tom nejsou. Taková teorie ani nedává žádný smysl, protože byly smazány úplně všechny pořady, bez ohledu na zemi výroby či politickou příslušnost. tak už tady přestaň psát zjevné lži o politickém spiknutí, protože, jak naznačuje tato diskuze, někteří ti to i věří. :roll:
richardda
Příspěvky: 1107
Registrován: 07 zář 2016 13:18

Re: Zavedení promlčecí doby u seriálů / filmů

Příspěvek od richardda »

DAN K. píše:to je zásadní nepochopení, ČT za to žádné peníze nechtěla, tedy ne pro sebe, ale jsou povinni při jakémkoliv použití dabingu za toto použití znovu vyplácet každého umělce, který se na dabingu podílel a to až do doby 70 let po jeho smrti. Tomu se říká reprízné. Autorská platí stejným způsobem celosvětově, což je také důvod, proč je celá tato diskuze úplně zbytečná a naprosto mimo mísu. Nejde nějakým vyvlastněním jen tak někoho zbavit autorských práv, zejména zahraniční tvůrce toho pořadu.
Tohle bohuzel jaksi nechapu. Je naprosto bezpredmetne jake penize CT pozadovala. Podstatne je, ze CT se nejenom na zachrane onoho dabingu nijak nepodilela, ale ani podilet zjevne nechtela. Protoze onen dabing ZLIKVIDOVALA. Tudiz meli prava - kdyz tedy pises ze neslo o sumu za udeleni prav - postoupit ZDARMA. A to reprizne hezky pekne zacalovat sami. Pak by to bylo v poradku. Pokud by totiz ti dotceni umelci spolehali na to, ze CT zuroci jejich umelecky prinos z vlastni iniciativy tim, ze ten dabing v archivu dochova pro budouci pouziti, tak by se zjevne jiz nikdy nedockali, ze ano. A pokud jde o ono "vyvlastneni", netykalo se predce zadneho zahranicniho poradu ale CESKEHO ZNENI. Bylo by moralni povinnosti, aby subjekt ktery CILENE znici jakekoliv umelecke dilo vytvorene z penez nas vsech, byl okamzite vykonavani jakychkoliv prav k nemu pozbaven. ;)
NOVA, jedině ona.
HonzaXXII
Příspěvky: 1948
Registrován: 11 čer 2008 19:47
Bydliště: Brno

Re: Zavedení promlčecí doby u seriálů / filmů

Příspěvek od HonzaXXII »

Mimochodem samotná myšlenka tématu není nejhloupější nápad. Ale prakticky vidím jako realističtější snad možná i přistání mimozemšťanů, než tohle. Ti nenažraní dědicové práv si nenechají sáhnout na svý prašulky, ti jsou jak ta příšera z Pána prstenů. A tady je kámen úrazu, pokud jde o spoustu úspěšných filmů a seriálů (resp. jejich původních dabingů) dřívější doby, osmdesátkové CS klipy, aj. Pro havloidní ČT jsou to věci zasažený komunistickou ideologií, takže je ani nehne to vysílat. Komerční televize a vydavatelství nejsou tak praštěný, ale než aby utratili horu peněz jako výpalné pro nenažrané dědice práv, tak ten film/seriál buď předabujou, vydají v originále, nebo se na něj vykašlou, u těch klipů 100% třetí možnost (a to nemluvím o tom, že některý ty filmy a seriály nejsou pro komerční TV a vydavatelství jdoucí po zisku zrovna zajímavý). Klasickej začarovanej kruh.
Nejsem proti předabovávání obecně. Jen proti zbytečnému.
Nemůžu za to že právě toho je většina.

Sháním pořady TKM, Hitšaráda, 5xP, Triangel, Telegramiáda, Písničky z obrazovky, a VHS Supraphonu z 80. let. O záznamy z YouTube a DVD nestojím.
Uživatelský avatar
Krikri
Příspěvky: 1254
Registrován: 12 úno 2009 19:46
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Zavedení promlčecí doby u seriálů / filmů

Příspěvek od Krikri »

DAN K: tak o tom silně pochybuji, že by tě smazání dabingů z Premiéry štvalo mnohem víc než mě, protože pro mě ty seriály jsou smyslem mého života a byl bych za ně ochoten dát veškeré své úspory i majetek. Jen se podívej na ČSFD do bazaru, kolik nabízím za každou epizodu Memol, Prvních polibků nebo Dívek do vedle v CZ, pokud by je někdo měl. Můžeš totéž tvrdit i ty, že bys za ně byl ochoten tolik zaplatit?
Že někdo z vedení rozhodne dabingy smazat ještě pochopím, ale co už ne, že nikdo z tehdejších zaměstnanců Primy ty dabingy nezachránil tím, že by si pro sebe udělal kopie. Když už stejně byly určeny vedením ke zničení, tak by těžko někdo kontroloval a hlídal, jestli nedošlo k úniku oněch dabingů těsně před jejich smazáním. A dneska byste vy, zaměstnanci Primy na tom mohli vydělat balík, minimálně ode mě určitě. A kdo z OSY či podobných organizací by šel po mnohaletém zveřejnění dabingů, které už víc jak 20 let v archivech TV neexistují? Navíc ty seriály zná jen hrstka lidí v republice, nešlo o žádné komerčáky, jsem si jist, že by se tím dneska už nikdo nezabýval.
Sháním v CZ:
MALÁ MEMOL
PRVNÍ POLIBKY
DÍVKY OD VEDLE
TAJEMSTVÍ SELENITŮ
NILS HOLGERSSON (sk)
Výměna za cokoliv z mého archivu viz profil na ČSFD:
https://www.csfd.cz/uzivatel/32591-kri-kri/

PREMIÉRA TV - JEDINÁ KVALITNÍ POLISTOPADOVÁ TV STANICE!
HonzaXXII
Příspěvky: 1948
Registrován: 11 čer 2008 19:47
Bydliště: Brno

Re: Zavedení promlčecí doby u seriálů / filmů

Příspěvek od HonzaXXII »

Kri: Taky mě to napadlo, a sám nechápu, že si to někdo místo toho nepřivlastnil nebo aspoň nepřepsal. Ale byť ti nechci kazit iluze, a náhoda je blbec, tak si myslím, že v tom případě by skočili právě po těch populárnějších věcech jako Magnum, A-Team a podobně. A tu tvoji Memol by tak jako tak vyhodili do smetí. A osobně si myslím, že by ji s největší pravděpodobností nezopakovali ani kdyby k tomu čachrování s právy nedošlo, holt japonský anime bez ohledu na dobu vzniku je u nás až na několik málo celosvětově megapopulárních výjimek typu Pokémoni víceméně okrajová záležitost.
Nejsem proti předabovávání obecně. Jen proti zbytečnému.
Nemůžu za to že právě toho je většina.

Sháním pořady TKM, Hitšaráda, 5xP, Triangel, Telegramiáda, Písničky z obrazovky, a VHS Supraphonu z 80. let. O záznamy z YouTube a DVD nestojím.
Uživatelský avatar
Krikri
Příspěvky: 1254
Registrován: 12 úno 2009 19:46
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Zavedení promlčecí doby u seriálů / filmů

Příspěvek od Krikri »

Tak zrovna v případě Memol jsem kdysi doufal sice ve velmi naivní, ale přesto nepatrnou neději, že by ji mohli mít v rodině Kubecových, když Mário Kubec seriál režíroval, ale především že Barbora Kubecová dabovala Memol, tj. hlavní roli a zároveň největší svoji dabingovou roli, navíc byla ve věku, kdy by se jí ten seriál mohl líbit a tudíž si ho nechat na památku, že v tom dabovala.
A co se týče práv na dabing, kdyby ty mnou oblíbené seriály přece jenom tehdy někdo zachránil, silně pochybuji, že by teď, po pětadvaceti letech chtěli Kubecovi uplatňovat práva za Memol, Hana Krtičková za dabing Justine Girardové či Jiří Plachý za dabing Marca Malloy. Vsadím se, že dnes už nikdo z těch, co tenkrát v těchto seriálech dabovali ani neví, že v něčem takovém kdy svůj hlas propůjčili. Jeden takový případ jsem si dokonce sám ověřil, někdy kolem roku 2002 nebo 2003 jsem náhodou zavítal na stránky Magdy Reifové a byla tam i návštěvní kniha a já položil dotaz, zda si pamatuje, že v roce 1995 v seriálu Malá Memol dabovala Mariel. Samozřejmě jsem dostal odpověď, že si na tento dabing nepamatuje. No a jak říkám, to bylo krátce po roce 2000. Co teprve dnes, teď po téměř dalších dvaceti letech by na 100% nikdo z tehdejších dabérů nárok neuplatňoval.
Sháním v CZ:
MALÁ MEMOL
PRVNÍ POLIBKY
DÍVKY OD VEDLE
TAJEMSTVÍ SELENITŮ
NILS HOLGERSSON (sk)
Výměna za cokoliv z mého archivu viz profil na ČSFD:
https://www.csfd.cz/uzivatel/32591-kri-kri/

PREMIÉRA TV - JEDINÁ KVALITNÍ POLISTOPADOVÁ TV STANICE!
HonzaXXII
Příspěvky: 1948
Registrován: 11 čer 2008 19:47
Bydliště: Brno

Re: Zavedení promlčecí doby u seriálů / filmů

Příspěvek od HonzaXXII »

Tam by to ani nešlo, to se týká jen ČT a věcí z dob socíku a krátce po něm. U těchhletěch komerčních záležitostí se dabéři automaticky vzdávají nároků na jakýkoliv tantiémy. Potvrdila mi to přímo ES, viz. náš článeček (http://www.disney.estranky.cz/clanky/da ... ual-2.html).

Je pravda že ty ochranný svazy jsou taky pěkná banda, ledasčeho schopná, ale troufám si tvrdit, že ani oni nemají koule, aby vymáhali odškodné za načerno vytažené dabingy ČST/ČT, Premiéry nebo ČNTS, které byly oficiálně zlikvidované.
Nejsem proti předabovávání obecně. Jen proti zbytečnému.
Nemůžu za to že právě toho je většina.

Sháním pořady TKM, Hitšaráda, 5xP, Triangel, Telegramiáda, Písničky z obrazovky, a VHS Supraphonu z 80. let. O záznamy z YouTube a DVD nestojím.
Odpovědět

Zpět na „Mimo mísu“