Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje

Nové i ty starší

Moderátor: ReDabér

Odpovědět
Lukiz
Příspěvky: 3478
Registrován: 18 pro 2008 22:25

Re: Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje

Příspěvek od Lukiz »

A když už se to tu zmiňuje tak pro zajímavost odkazuji na příspěvek Historika, který zmiňuje, že kinodabing z roku 1991 byl snad jeden z posledních monofonních (Barrandov ještě neměl techniku na stereofonní dabování). viz: http://dabingforum.cz/viewtopic.php?f=1 ... =80#p88130
Uživatelský avatar
Ištván87
Příspěvky: 2463
Registrován: 24 lis 2008 22:17

Re: Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje

Příspěvek od Ištván87 »

Tak pokud se ten dabing dělá jako do kin, tak mě trošku přechází strach... To by se i Martin Písařík mohl vybičovat k dobrému výkonu... A mám dojem že Jiřímu Schwarzovi je cca jako Obi-Wanovi, i když Alec Guinness byl starší...
Oblíbení dabéři: Zdeněk Hruška, Vladimír Dlouhý, Libor Hruška, Jiří Schwarz, Filip Jančík, Karel Heřmánek, Václav Postránecký, Jiří Bartoška, Jan Kanyza

Oblíbené dabérky: Vilma Cibulková, Ilona Svobodová, Helena Friedrichová, Zlata Adamovská
HonzaXXII
Příspěvky: 1948
Registrován: 11 čer 2008 19:47
Bydliště: Brno

Re: Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje

Příspěvek od HonzaXXII »

Lukiz: Jojo, starý dobrý mono :)

Ištván: To je jedna z těch věcí co podle mě Lucas neuhlídal, ve staré trilogii je Obi Wan opravdu děda, Vader mu říká "starče", a Tarkin že už musí být dávno mrtvý (a řekl bych že tyhle pasáže žádný dabing nepředělal k obrazu svému), i Han mu říká "děda". A v nové trilogii je v jedničce 25 letý ucho, a v Pomstě je mu tak kolem 35-40 let. Tedy ve staré trilogii by podle nové měl mít ještě pár pátků před šedesátkou, což už bezpečně nemá.
Nejsem proti předabovávání obecně. Jen proti zbytečnému.
Nemůžu za to že právě toho je většina.

Sháním pořady TKM, Hitšaráda, 5xP, Triangel, Telegramiáda, Písničky z obrazovky, a VHS Supraphonu z 80. let. O záznamy z YouTube a DVD nestojím.
Uživatelský avatar
Markus
Senior admin
Příspěvky: 3323
Registrován: 22 bře 2008 17:04
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Re: Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje

Příspěvek od Markus »

Když si tedy dovolím malý off-topic, tak s tímhle musím souhlasit. Plus tomu nasvědčuje i fakt, že v Epizodě IV je Síla, natož Jediové, považována za nějaký mýtus a bláboly. Sám Han se tomu vysmívá. Přitom to od doby, kdy se galaxií proháněly tisíce Jediů, není tak daleko. Což prostě nesouhlasí... Lucas to zdaleka neměl tak promyšlené, jak celou dobu tvrdil. Přiznal to koneckonců i v dopise, který adresoval tvůrcům seriálu Lost, kde jim v kostce řečeno napsal, že to vůbec nemusí mít promyšlené, jen celou dobu musí tvrdit, že mají. :)
Obrázek
Lukiz
Příspěvky: 3478
Registrován: 18 pro 2008 22:25

Re: Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje

Příspěvek od Lukiz »

Což o to jedna věc je mít vymyšlený mýtus, ale pak je problém dostat takovou věc do dvouhodinového filmu, tak aby to mělo dynamický děj, tedy aby se to odehrávalo v jednu chvíli. Rozkouskovat hromadu 5minutových scén, dát popisky, že mezi nimi je odstup až několika let by byla docela nuda.
Uživatelský avatar
Ištván87
Příspěvky: 2463
Registrován: 24 lis 2008 22:17

Re: Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje

Příspěvek od Ištván87 »

On to sice tak promyšlené nemá (viz rozhovory ducha Obi-Wana a Yody, kdy do omrzení tvrdí, že Obi-Wan byl učedník mistra Yody - ovšem to může znamenat že mluví o době, kdy byl Obi-Wan ještě malé štěňátko), ale stejně je to pěkný... A co se Obi-Wanova věku týče, tak by mohlo jít o celkovou náladu. Star Wars je sci-fi pohádka, takže může jít i o to, že i když ve vzdálené galaxii je dobrá zdravotní péče, tak se tam lidi můžou obecně dožívat nižšího věku... Navíc nezapomínej že Obi-Wan strávil cca 20 let života v poušti v téměř naprosté samotě.... Takže dejme tomu že předčasně zešedivěl :D A Han Solo byl v jedničce pěknej drzoun a možná mu v těch jeho třiceti letech holt Obi-Wan díky šedinám a názorům přišel jako dědula...
Oblíbení dabéři: Zdeněk Hruška, Vladimír Dlouhý, Libor Hruška, Jiří Schwarz, Filip Jančík, Karel Heřmánek, Václav Postránecký, Jiří Bartoška, Jan Kanyza

Oblíbené dabérky: Vilma Cibulková, Ilona Svobodová, Helena Friedrichová, Zlata Adamovská
HonzaXXII
Příspěvky: 1948
Registrován: 11 čer 2008 19:47
Bydliště: Brno

Re: Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje

Příspěvek od HonzaXXII »

Jak mi užpárkrát psal Markus, tohle je jenom spekulace, která nic nemění na tom že to prostě Lucas domyšlený neměl (o tom věku ani slovo viz. Sidious/Palpatine a Yoda), a za všechno mluví právě ten fakt že podle původní trilogie byl Obi-Wanovým učitelem Yoda, žádnej Qui-Gon.
Nejsem proti předabovávání obecně. Jen proti zbytečnému.
Nemůžu za to že právě toho je většina.

Sháním pořady TKM, Hitšaráda, 5xP, Triangel, Telegramiáda, Písničky z obrazovky, a VHS Supraphonu z 80. let. O záznamy z YouTube a DVD nestojím.
Uživatelský avatar
Ištván87
Příspěvky: 2463
Registrován: 24 lis 2008 22:17

Re: Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje

Příspěvek od Ištván87 »

Já jsem to nechtěl obhajovat, spíš jsem hledal odůvodnění abych se mohl hezky vytahovat... A taky mám Star Wars fakt rád, takže asi tak... Tak mě napadá že už jsem možná několik let neviděl epizodu 1 a 2 a že bych to měl napravit... Díky za typ.... :D
Oblíbení dabéři: Zdeněk Hruška, Vladimír Dlouhý, Libor Hruška, Jiří Schwarz, Filip Jančík, Karel Heřmánek, Václav Postránecký, Jiří Bartoška, Jan Kanyza

Oblíbené dabérky: Vilma Cibulková, Ilona Svobodová, Helena Friedrichová, Zlata Adamovská
Uživatelský avatar
Wolverine
Příspěvky: 340
Registrován: 06 lis 2010 23:23

Re: Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje

Příspěvek od Wolverine »

Našel jsem docela takovou zajímavost (na mé nahrané VHS) ohledně českého překladu postav/názvů ze Star Wars:
Asi tak v roce 2001/2002, když na ČT1 dávali poprvé epizody IV, V, VI ve speciální edici a epizodu I, tak vždy před těmito epizody dával takový kraťoučký (cca 5 minut) hraný filmeček, kde R2D2 a C3PO shrnuly v rychlosti události epizody I,II,IV,V a VI. Ovšem co mě překvapilo, že C3PO představil R2D2 jako "artů dýtů" a že on sám se představil jako "Sífrípijo". C3PO daboval Juřička :!: . Je snad možné, že Lucas si hlídá překlady názvů pouze hlavních šesti epizod ?
Lukiz
Příspěvky: 3478
Registrován: 18 pro 2008 22:25

Re: Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje

Příspěvek od Lukiz »

Spíš se drželi toho jak to bylo v epizodách IV-IV. Vysílala se nejdřív původní trilogie a pak až 1. epizoda.
Odpovědět

Zpět na „Filmy“