Hlasatelky a hlasatelé Československé a České televize

Povídejte si i o věcech, které nesouvisí přímo s dabingem
Uživatelský avatar
Arne Farin
Příspěvky: 86
Registrován: 12 říj 2009 15:32

Hlasatelky a hlasatelé Československé a České televize

Příspěvek od Arne Farin »

Já se na hlasatelky vždycky těšil (hlasatelé prominou), neboť spolu s hlasateli televizi přinášeli lidský rozměr, potěchu pro oko i ucho. A časem se ukazuje, že i to legendární nastavování zrcadla nebylo vždy až tak moc zavádějící… prostě hlasatelky byly vysoce positivním rodinným stříbrem Československé i České televize a neměly být nikdy odstraněny!

Dnes tam místo nich, například, narvali táhlý cca dvouminutový bezduchý text, který divákovi ztrpčuje konec filmu či pořadu. Jenom trnu, že se na obrazovku České televize dostanou i ti vyskakující „bubáci“ z pravého dolního rohu obrazovky, kteří z obrazovky komerčních televizí už několik měsíců spolehlivě likvidují i ty poslední zbylé požitky z filmů.
Lukiz
Příspěvky: 3478
Registrován: 18 pro 2008 22:25

Re: Hlasatelky a hlasatelé Československé a České televize

Příspěvek od Lukiz »

Nostalgické super, ale když se zpětně kouknu, tak oni tam neříkali nic co by si dnešní divák nemohl přečíst v EPG.
salgado
Příspěvky: 2476
Registrován: 06 zář 2010 13:45

Re: Hlasatelky a hlasatelé Československé a České televize

Příspěvek od salgado »

Já komerční televize nesleduji vůbec a mám klid.
Uživatelský avatar
ReDabér
Globální moderátor
Příspěvky: 5676
Registrován: 25 bře 2008 16:23
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlasatelky a hlasatelé Československé a České televize

Příspěvek od ReDabér »

S dovolením bych toto téma přesunul sem, neboť nemá s dabingem nic společného.
Uživatelský avatar
Newmy
Příspěvky: 4722
Registrován: 08 dub 2008 19:16
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlasatelky a hlasatelé Československé a České televize

Příspěvek od Newmy »

O dabingu hlasatelé nikdy nic nehlásili?
http://nalovustatistik.cz/ - Statistiky soutěžního pořadu Na lovu
https://dabdb.cz/ - Nová databáze českého dabingu
Historik
Příspěvky: 2790
Registrován: 17 lis 2009 18:59
Bydliště: Praha

Re: Hlasatelky a hlasatelé Československé a České televize

Příspěvek od Historik »

Velmi zřídka. Vzpomínám si asi na tři okruhy komentářů.

1) K názvu filmu, když český název nebyl doslovným překladem nebo naopak byl příliš doslovným překladem. Např. u filmu Horčice mi stoupá do nosu sdělovala hlasatelka, že tvůrci českého dabingu zvolili doslovný překlad, i když původní název je pořekadlem (tuším něco jako "Mám toho až po krk", ale nikdy jsem to neověřoval, takže nechci šířit bludy).
2) Alespoň částečně nahrazovali chybějící titulky. Např. u filmu Byt zcela chyběly úvodní titulky, odstraněné kvůli jménu Věry Barešové (většinou se cenzoři spokojili s jediným titulkem se jménem zapovězeného, zde je odstřihli komplet). Hlasatelka alespoň uvedla, že hlavní role v českém znění namluvili Vladimír Brabec, Libuše Švormová, Josef Bek a Josef Gruss.
3) U mimořádně známých dabingových spojení či mimořádně vyvedených dabingách komentoval hlasatel/ka českou verzi způsobem asi jako ... představiteli hlavní role x propůjčil svůj hlas znamenitých způsobem y ... Přinejmenším jednou jsem to zaznamenal u filmu s Louis de Funèsem, dále si bez vazby na konkrétní titul pamatuji na pochvalu Viktoru Preissovi a Petru Haničincovi (to byl možná Já, Claudius).

Dále - to už nesouvisí přímo s dabingem, ale s tuzemským uvedením vůbec - hlasatelé uváděli, kdy byl film natočen, kdy byl uveden v kinech a u repríz někdy i kdy měl televizní premiéru. V jednu dobu to dokonce bylo velmi často a u kinofilmů téměř pravidelně, i když v údajích byly často chyby, jak se dnes přesvědčuji.
Uživatelský avatar
Michaela2
Admin
Příspěvky: 6976
Registrován: 17 srp 2011 02:29
Bydliště: Praha

Re: Hlasatelky a hlasatelé Československé a České televize

Příspěvek od Michaela2 »

hlasatelky jsem měla taky ráda (Frýbu, Vařechovou si vůbec nepamatuju :-? ), určitě jsem je preferovala před hlasatelama, ti mi byli zvláštním způsobem nesympatičtí, až na Ptáčníka a A. Hemalu

ještě přidávám Milenu Vostřákovou
Violu Ottovou
Kláru Doležalovou
kit.hl
Příspěvky: 281
Registrován: 22 dub 2010 18:30

Re: Hlasatelky a hlasatelé Československé a České televize

Příspěvek od kit.hl »

NAPSAL ArneFarin :Jenom trnu, že se na obrazovku České televize dostanou i ti vyskakující „bubáci“ z pravého dolního rohu obrazovky, kteří z obrazovky komerčních televizí už několik měsíců spolehlivě likvidují i ty poslední zbylé požitky z filmů.

Bože to já také...je pravda, že sledování komerčních tv jsem dost selektoval a stačí mi mutace HBO,Cinemax a MGM, ale když už se někdy rozhodnu (přiznávám poněkud stydlivě, že pokud chci sledovat bez rušení zapnu si dotyčný film raději souběžně na dvd)...takže pokud se rozhodnu a pak se tam objeví ti Bubáci s upoutávkou...je konec...
Ten lidský rozměr hlasatelů ten mi chybí....celkově vzato a jen jaksi mimo téma ČT není schopná na svém netu k uváděným filmům o dabingu uvádět nic...ani čárku.... :vztek:
Slovenský dabing : http://www.dabingforum.sk ..byl dlouho a v mnoha případech Československý a má zde své místo. Tedy minimálně odkaz jistě .Hlasy znějící mému uchu: Milan Mach,Vilém Besser ,Soběslav Sejk, Luděk Munzar..
omikron
Příspěvky: 63
Registrován: 05 srp 2012 20:13

Re: Hlasatelky a hlasatelé Československé a České televize

Příspěvek od omikron »

Taky mi hlasatelé chybí. A na komerční TV koukám jen vyjímečně, třeba o Vánocích.
Odpovědět

Zpět na „Mimo mísu“