Dabér a dabérka mého srdce

Diskuze o současném dabingu, zajímavosti...
Uživatelský avatar
ReDabér
Globální moderátor
Příspěvky: 5675
Registrován: 25 bře 2008 16:23
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Dabér a dabérka mého srdce

Příspěvek od ReDabér »

Myslím, že by bylo zajímavé, aby každý napsal svého nejoblíbenějšího dabéra a dabérku. Je úplně jedno, jestli je to dabér, který by si to zasloužil, nebo který daboval třeba jen v jednom filmu, hoďte za hlavu i oblíbené kombinace herec-dabér.
Za mě jsou to Alexander Rašilov a Hana Ševčíková. Tyhle dva mě vždy potěší, když je ve filmu/seriálu slyším. Naopka hlasy Zdeňka Mahdala (st.) a Jany Mařasové jsou mi protivné. Jsem přesvědčen, že své řemeslo odvádějí dobře, ale mě prostě nesedli a dokážou mi postavu, na rozdíl od Rašilova a Ševčíkové, zkazit. Přispíva k tomu určitě i jejich časté obsazování. Naopka některé postavy si bez nich nedokážu představit (Sean McNamara v Nip/Tuck, malá mořská víla Ariela).

Bohužel, při přemísťování tématu z jed¨né sekce do druhé, se mi téma podařilo smazat, takže bych prosil, aby sem uživatelé, kteří se už vyjádřili, napsali své oblíbence znovu. Děkuju.
Uživatelský avatar
Markus
Senior admin
Příspěvky: 3323
Registrován: 22 bře 2008 17:04
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Re: Dabér a dabérka mého srdce

Příspěvek od Markus »

Stačí zapátrat v paměti prohlížeče... ;)

DavePave:
Mezi moje nejoblíbenjěší dabéry patří na nejvyšší příčky Petr Rychlý a Filip Švarc. Švarc si mě získal především díky mé přízni k šíleným komediím, například jeho dabing v Někdo to rád blond byl výtečný, z toho úvodu, kde se hlavní hrdinové převlékni za španělské obchodníky jsem se nemohl přestat smát (On přijít, přijít, říkat... CHESÚS!)
Petr Rychlý za to, že dokáže svůj hlas výborně uzpůsobit postavě a tak například ve třech seriálech dabuje třemi různými způsoby (ušlápnutý podpantoflák Steve v Ženatém se závazky, idiot Joey v Přátelích a drsňák Tyr Anasazi v Andromedě).
Další moji oblíbení dabéři/dabérky jsou Jitka Moučková, Aleš Procházka, Filip Jančík a Martin Stránský (už jako House si mou přízeň získal, a co teprve jako Bender).
Přímo někoho "neoblíbeného" asi nemám, u toho Mahdala mě ani nevadí jeho dabing, ale to, že he režiséři obsazují do každé známější role v každém druhém filmu...

ReDabér:
Dobře, ale zkus ze těch oblíbených herců vypreparovat jednoho nej dabéra a jednu nej dabérku. ;)

DavePave:
KDyž jenom jednoho a jednu, tak Petr rychlý a Jitka Moučková

chovanecm:
Soběslav Sejk (nejlíp v kombinaci s Michelem Galabru a také jako Santa v jednom filmu s Richardem Attenboroughem). A když mám vybrat dabérku, tak třeba Postlerovou (ale to jen proto že dabuje Carterovou a nic lepšího mě nenapadlo :-D)

Geser:
Petr Rychlý
(následován Benešem, Soukupem, Procházkou a Jakubem Saicem)

Ivana Andrlová
(Lucka Vondráčková)
Obrázek
Uživatelský avatar
ReDabér
Globální moderátor
Příspěvky: 5675
Registrován: 25 bře 2008 16:23
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Dabér a dabérka mého srdce

Příspěvek od ReDabér »

Díky!
Uživatelský avatar
Markus
Senior admin
Příspěvky: 3323
Registrován: 22 bře 2008 17:04
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Re: Dabér a dabérka mého srdce

Příspěvek od Markus »

Tak se také přidám.

Na prvním místě mezi dabéry mám asi Petra Rychlého. Už nějaký ten rok ho považuji za skvělého dabéra, který dokáže vždy přizpůsobit hlas roli, jak už u psal Dave. Ale od doby, co jsem ho viděl dabovat svou roli ve Star Treku, ho mám ještě raději. Je to opravdu profesionál, co se zajímá o to co dabuje, jak to hraje původní herec, jak u toho zní atd. Musím říct, že z těch všech profíků co na Star Treku dělali, on mi přišel nejlepší.

No u dabérek je to složitější, protože tam mi spousta současných dabérek splývá a špatně je od sebe někdy rozeznávám. I když už je to lepší, než před rokem. :) No ještě nedávno bych jako nejlepší zvolil Simonu Postlerovou. Ale po té historce z dabingu Hvězdné brány, kde odmítla dabovat desetiroli Carterové (epizoda Ripple Effect) a tak musel zvukař vzít její tři věty a nastříhat je do pozadí zvuku, už to není co bývalo. Takže i když patří pořád k mým nejoblíbenějším, tak na první místo už bych jí nestavěl. No, asi dám na první místo Lucii Vondráčkovou. I když spousta lidí její hlas nemá rádo, tak mně se líbí a navíc má ráda sci-fi, tak má u mě bodík k dobru... :)
Obrázek
Uživatelský avatar
Joe Black
Příspěvky: 5051
Registrován: 03 čer 2008 21:09
Bydliště: Budovatelů 561, Chrást u Plzně
Kontaktovat uživatele:

Re: Dabér a dabérka mého srdce

Příspěvek od Joe Black »

Já mám na prvním místě asi Kateřinu Lojdovou (ať už za Phoebe z Čarodějek, Temprence Brennanovou ze Sběratelů kostí nebo kriminalistku z CSI: Miami) a Otakara Brouska st. (Za Brumbála v HP).
Uživatelský avatar
Brocc
Příspěvky: 1305
Registrován: 24 úno 2009 18:38
Bydliště: Českomoravská Divočina....

Re: Dabér a dabérka mého srdce

Příspěvek od Brocc »

mno zkoušel jsem si udělat nějakou tu moji topku dabérů ,ale zjistil jsem, že jich mám oblíbených nějak moc :D je hodně jmen, které rád slyším, ale pomyslný vítěz je u mě Jaromír Meduna, byl výborný jako Salem ze Sabriny, jako Levák Bob, jako Paul z VSM i jako Hercule Poirot... neoficiální 2. místo by asi těsně patřilo Vladislavovi Benešovi (hlavně za Adriana Monka a také Gila Grissoma) a 3. Pavlovi Vondrovi, pak už je to hooodně vyrovnané, stále výše se u mě šplhá Jan Vondráček....

co se týče ani bych neřekl "neoblíbenosti", spíš nesympatií k jejich obsazování, tak v boji mezi Zdeňkem Mahdalem a Antonínem Navrátilem, "vítězí" asi Zdeněk Mahdal, který je zdaleka ne všude vhodně obsazen... myslím, že toto je vhodná příležitost k vyjádření se k tomu, jaký problém s ním mám a sice podle mě není moc dobrý "herec", a často se uchyluje k nějakému přihrávání a přehrávání, ale je to jen můj pocit, chápu, že ostatní mají asi jiný názor... ovšem pokud je vhodně obsazen, tak s ním problém nemám, třeba velice rád ho poslouchám na satelitních programech, kde je výbornej, imho je spíš moderátor než herec....

mno a u hereček to mám vcelku jednoduché, tam je 1. s přehledem Jitka Ježková, vím, že je hodně slyšet, ale její hlas je mi velice sympatický... 2. místo by měla Dana Černá a dělené 3. místo Miriam Chytlilová a Pavla Vojáčková... a Zlata Adamovská s Kateřinou Lojdovou jsou určitě vysoko....

žádnou vyloženě neoblíbenou herečku nemám, ale kdybych jednu vybrat měl, byla by to Tereza Bebarová ,ale to jen proto, že je v poslední době také hodně obsazovaná a to i an herečky, ke kterým moc nejde (Anne Hathaway...)... a z Kate ve Ztracených děla imho skoro chlapa... :D ale to jsou jen takový nárazový nelibosti, jinak výborná dabérka...
Sen
Globální moderátor
Příspěvky: 7639
Registrován: 27 črc 2008 09:19

Re: Dabér a dabérka mého srdce

Příspěvek od Sen »

Já mám asi nejraději z nejstarší generace Aloise Švehlíka a Vladimíra Brabce, ze střední generace Jaromíra Medunu a Jiřího Pragera, Vladimíra Dlouhého a Vladislava Beneše a z mladé generace Filipa Jančíka, Jiřího Dvořáka, Martina Preisse a Sašu Rašilova. Pokud bych z této desítky měl vybrat jedno jméno, byl by to Vladislav Beneš.

Z hereček (téměř) vždy rád v dabingu slyším následující (pořadí dle abecedy): Andrea Elsnerová, Dana Černá, Hana Ševčíková, Kamila Špráchalová, Kateřina Lojdová, Klára Issová, Kristina Jelínková, Lucie Benešová, Simona Postlerová, Tatiana Vilhelmová. Pokud bych z této desítky měl vybrat jedno jméno, byla by to Andrea Elsnerová.

Co se týká neoblíbených herců, podívejte se o příspěvek výše k Broccovi. Pány Mahdala a Navrátila také slyšet nemusím.

Z hereček nemám v oblibě Ivanu Korolovou (v podstatě souhlasím s tím, jak ji nedávno na jiném místě fóra zhodnotil danpiper ;) ), Lucii Svobodovou (mnohém lépe se jí vede v režii), Reginu Řandovou a René Slováčkovou.
Opsha
Příspěvky: 432
Registrován: 17 črc 2008 11:51
Bydliště: Praha, Hradec Králové

Re: Dabér a dabérka mého srdce

Příspěvek od Opsha »

Takže moji oblíbení dabéři: To je hodně těžké, nejraději mám asi Stanislava Fišera a ze současných Michala Jagelku (hlavně za geniální dabing Herr Flygga z Haló, Haló), ženské mi dost tvrdě splývají a ty co poznám se dají spočítat na prstech jedné ruky.

Nejméně mám rád asi Libora Terše ( hodně výrazný hlas který je úplně všude a i to i úplně nevhodně) a zrovna nemusím Jiřího Plachého (taky nezaměnitelný hlas, který je slyšet téměř v každém filmu).
Z důvodu žabomyších válek a přístupu některých expertů dlouhodobě nepřítomen.
Kdyby se něco dělo - PM.
Uživatelský avatar
bloom
Globální moderátor
Příspěvky: 6797
Registrován: 18 črc 2008 17:43

Re: Dabér a dabérka mého srdce

Příspěvek od bloom »

Tak já mám taky hodně oblíbenců, ale pomyslné první místo mezi nimi má patrně Jaromír Meduna, z důvodů které tu již popsal Brocc, plus k tomu přidávám jeho dabingy Roberta De Nira a Waltera Matthaua. Mezi mé další oblíbence patří také Václav Postránecký, Vladislav Beneš, Jan Vondráček, Petr Rychlý, Libor Hruška, Viktor Preiss, Stanislav Fišer, Oldřich Kaiser...
Z dabérek nevyberu jedno jméno, každopádně rád slýchám Andreu Elsnerovou, Apolenu Veldovou, Danu Černou, Hanu Maciuchovou, Kamilu Špráchalovou a Miriam Chytilovou.
Dříve jsem moc nemusel Zdeňka Maryšku, teď už si zvykám...Opravdu ale nemám rád Zbyška Horáka, z jeho rolí mu zatím podle mě nejlépe šel dabing nějakého rádia v pozadí a čtení titulků. ;)
Uživatelský avatar
Budy
Příspěvky: 4092
Registrován: 18 kvě 2008 18:59

Re: Dabér a dabérka mého srdce

Příspěvek od Budy »

Tak tedy napíšu i já. Mám taky překvapivě rád hodně dabérů a velmi těžké vybrat mezi Alešem Procházkou, Jakubem Saicem, Pavlem Soukupem, Alexejem Pyškem, Pavlem Rímským a mnoho dalšími. Ani to nemůžu vypsat. Pro mě je tedy nej Pavel Soukup, který nadaboval nezpočet herců, ke kterým se prostě hodí. Má velmi přájemný hlas třeba jako William Devane je nezaměnitelný. Hned za ním nebo dokonce na stejné přímce je Pavel Trávníček. Ženské dabérky se mi hodně pletou, takže nemůžu si vybrat nějakou jednu. Mezi těmi staršími je to asi Ilona Svobodová, mezi těmi mladšími je to René Slováčková, která asi z těch žen vítězí. Ale jak říkám, je to velmi težké.

A teď zase ty nejhorší. Nebo spíše, ty co mám méně rád. Dlouhou dobu to byl Zdeněk Mahdal, protože daboval skoro v každém filmu. To by ještě tak nevadilo, ale daboval herce, které měl dabovat jejich dvorní dabér. Viz. Steven Seagal. Ale v seriálu Chůva k pohledání byl nezaměnitelná a jeho hlas mi přímo splýval s hercem, jako by mluvil on sám. Ale nakonec, není zas mezi těmi nejhoršími. V poslední době se mi moc nezamlouvá Libor Terš, i když podal výborný výkon v Krok za krokem, tak nikde jinde mě nija nezaujal. Příklad jsou toho Odložené případy, kde dabuje chlapa, který je mladší a jeho hlas se k němu nehodí. Ženské neoblíbené dabérky asi nemám.
18.05.2008 – 07.05.2015
Odpovědět

Zpět na „Obecně“