Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder

Nové i ty starší

Moderátor: ReDabér

Odpovědět
FragMan
Příspěvky: 428
Registrován: 10 črc 2008 12:17
Bydliště: Brno

Re: Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder

Příspěvek od FragMan »

Když už jsme u těch hereckých výkonů, doporučuji si pustit scénu, kdy Luke dorazí na Bespin a Leia na něho křičí "Je to past". Celkem zásadní rozdíl mezi 3. dabingem a originálem :( Mohl by někdo tuto scénu subjektivně porovnat s předchozími dvěma dabingy?
tomalakis
Příspěvky: 21
Registrován: 02 říj 2014 11:01

Re: Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder

Příspěvek od tomalakis »

Ištván87 píše:To mi právě vadí jak na starším, tak na novějším dabingu. Že mluví Anakin stejným hlasem i po sejmutí masky.
Michel píše: Mně se zase líbí ten originální hlas S. Shawa, poté co si Vader sundá masku a mrzí mě, že to v českém dabingu (bohužel ani na Blu-ray) nezohlednili. Mně ta scéna takhle přijde mnohem dojemnější, když zní Vader-Anakin najednou opravdu lidsky.
já mám právě problém s originálem. jednak to vypadá že za všechny ty hrozné věci byl spíš zodpovědný jeho oblek než on sám - skoro mám pocit říct: "kdo to má být?" když mu tu masku sundá. toho herce s vaderem kterého znáte, vůbec nic nespojuje.
a pak je to to zkrátka o poznání emocionálnější okamžik, když se charakter toho samého hlasu změní.

no ale to je jen můj dojem
Michel píše: Totéž platí když porovnáš výkony pana Holého z Budíkova a Plachého z Blu-ray v Epizodě VI. Pan Holý seděl k Císaři svou barvou hlasu geniálně. Podobně jedovatý a slizský hlas takhle blízký originálu má kromě něj snad jen Jan Přeučil. Ale zatímco pan Plachý, byť měl na Blu-ray tu nevýhodu malé hlasové podobnosti, tak se do toho pořádně opřel a bylo slyšet, že to fakt prožívá a dává do toho všechno, tak u pana Holého v Budíkově mám pocit, že to hraje tak na 75% a v podmínkách kinodabingu by to bylo jiné kafe.
já ten blurayový dabing neznám, takže nemůžu posoudit...ale co se jiřího holého týče, vždycky mě rozesměje jeho smích po "všechno nyní pokračuje, jak jsem očekával" :D ...ten smích je vážně luxusní
Naposledy upravil(a) tomalakis dne 03 led 2017 21:52, celkem upraveno 4 x.
Uživatelský avatar
Ištván87
Příspěvky: 2462
Registrován: 24 lis 2008 22:17

Re: Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder

Příspěvek od Ištván87 »

Já to bral tak, že měl pod maskou nějaký filtr, resp. něco na způsob hypermoderního slavíka. Měl popálené hlasivky, takže mu ta maska pomáhá mluvit.
Oblíbení dabéři: Zdeněk Hruška, Vladimír Dlouhý, Libor Hruška, Jiří Schwarz, Filip Jančík, Karel Heřmánek, Václav Postránecký, Jiří Bartoška, Jan Kanyza

Oblíbené dabérky: Vilma Cibulková, Ilona Svobodová, Helena Friedrichová, Zlata Adamovská
Uživatelský avatar
Markus
Senior admin
Příspěvky: 3323
Registrován: 22 bře 2008 17:04
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Re: Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder

Příspěvek od Markus »

Je to jak píše Ištván. Koneckonců je to vidět i v Epizodě III, kdy Anakin po nasazení masky ihned mluví jako James Earl Jones nebo v dílu Soumrak učedníka v seriálu Povstalci, kdy Ahsoka poškodí Vaderovu masku a je slyšet zase Anakin mírně mixnutý hlasem Vadera. Tudíž je to "hlas obleku", nikoliv Anakina a v Epizodě VI je to chyba obou dabingů, že to nereflektují...
Obrázek
tomalakis
Příspěvky: 21
Registrován: 02 říj 2014 11:01

Re: Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder

Příspěvek od tomalakis »

Markus píše:Je to jak píše Ištván. Koneckonců je to vidět i v Epizodě III, kdy Anakin po nasazení masky ihned mluví jako James Earl Jones nebo v dílu Soumrak učedníka v seriálu Povstalci, kdy Ahsoka poškodí Vaderovu masku a je slyšet zase Anakin mírně mixnutý hlasem Vadera. Tudíž je to "hlas obleku", nikoliv Anakina a v Epizodě VI je to chyba obou dabingů, že to nereflektují...
já si myslím že hlas mu měl zůstat z důvodů jaké jsem uvedl

co se reflektování týče:
prequely jsou zodpovědné taky za midichloriany, yodův a imperátorův světelný meč apod
a že se to objevilo v seriálu? celý star wars universe zas tak nesleduju, ale vím, že ne všechno, co se v něm objeví, je kdovíjak úžasný nápad
Naposledy upravil(a) tomalakis dne 03 led 2017 18:21, celkem upraveno 1 x.
Michel
Příspěvky: 718
Registrován: 30 črc 2010 21:00
Bydliště: Havířov, přechodné Olomouc

Re: Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder

Příspěvek od Michel »

Jenže jak už bylo řečeno, ta závěrečná scéna z Epizody VI chtěla ukázat, že Vaderovi ta jeho maska pomáhá mluvit, zatímco bez masky ho to stojí velké úsilí a sotva sípe. (Epizoda III pak jenom tuto skutečnost převzala, což je v pořádku.) A proměna z hlasu démona na hlas milujícího otce nastane už ve chvíli, kdy Vader řekne "Luku, pomoz mi sundat mou masku." a od této chvíle je emocionální zabarvení Vaderovy promluvy stále stejné, přestože bez masky má jiný hlas.
„Mou filozofií je, že každá věta ve filmu by měla být přeložena takovým způsobem, aby průměrný český divák při sledování téže scény zažil přibližně tytéž pocity jako průměrný divák v zemi původu filmu.“ František Fuka
Odpovědět

Zpět na „Filmy“